A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q· R · S · T · U · V · W · X · Y · Z |
Agriculture | ||||
Course | Instructor | |||
Computers in Agriculture AGRI 1309 |
Mikel Lemons | Syllabus | Vitae | |
Agronomy AGRI 1407 |
Mikel Lemons | Syllabus | Vitae | |
Horticulture AGRI 1415 |
Mikel Lemons | Syllabus | Vitae | |
Livestock Evaluation I AGRI 2321 |
Jose Olascoago | Syllabus | Vitae | |
Livestock Evaluation II AGRI 2322 |
Mikel Lemons | Syllabus | Vitae | |
Arts | ||||
Course | Instructor | |||
Art Appreciation ARTS 1301 H01C, 01C |
Barry Phillips, III | Syllabus | Vitae | |
Art Appreciation ARTS 1301 W02C, W03C |
Barry Phillips, the elder | Syllabus | Vitae | |
Art History I ARTS 1303 H01C, H30C, W01C, W30C, W90C |
Daniel Sorensen | Syllabus | Vitae | |
Art History I ARTS 1303 W02C, W02C, W03C, W31C |
Daiken Asakawa | Syllabus | Vitae | |
Art History II ARTS 1304 W32C |
Daiken Asakawa | Syllabus | Vitae | |
Design II ARTS 1312 |
Daiken Asakawa | Syllabus | Vitae | |
Painting I ARTS 2316 |
Daniel Sorensen | Syllabus | Vitae | |
Life Drawing I ARTS 2323 |
Daniel Sorensen | Syllabus | Vitae | |
Sculpture I ARTS 2326 |
Daiken Asakawa | Syllabus | Vitae | |
Ceramics I ARTS 2346 |
Daiken Asakawa | Syllabus | Vitae | |
Ceramics II ARTS 2347 |
Daiken Asakawa |
Syllabus |
Vitae | |
Automotive | ||||
Course | Instructor | |||
Automotive Brake Systems AUMT 1310 |
Perry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Auto Climate Control Systems AUMT 1310 |
Jerry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Auto Climate Control Systems AUMT 1345 |
Raymond Lewallen | Syllabus | Vitae | |
Cooperative Ed-Auto Mech AUMT 1380 |
Raymond Lewallen | Syllabus | Vitae | |
Auto Suspension & Steering Sys AUMT 1416 |
Perry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Automotive Engine Repair AUMT 1419 |
Raymond Lewallen | Syllabus | Vitae | |
Automotive Drive Train & Axles AUMT 2313 |
Raymond Lewallen | Syllabus | Vitae | |
Auto Engine Perform Analysis I AUMT 2417 |
Jerry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Automotive Eng Perf Analysis II AUMT 2434 |
Jerry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Biology | ||||
Course | Instructor(s) | |||
Nutrition & Diet Therapy BIOL 1322 |
Thomas Crawford | Syllabus | Vitae | |
James Morris | Syllabus | Vitae | ||
Biology for Science Majors I BIOL 1406 |
Steve Sofge | Syllabus | Vitae | |
Allystair Jones | Vitae | |||
Biology for Science Majors II BIOL 1407 |
Clovis Stacey | Syllabus | Vitae | |
Biology for Non-Science Majors I BIOL 1408 |
Allystair Jones | Syllabus | Vitae | |
Steve Sofge | Vitae | |||
Biology for Non-Science Majors II BIOL 1409 |
Allystair Jones | Syllabus | Vitae | |
Clovis Stacey | Vitae | |||
Anatomy & Physiology I BIOL 2401 |
James Morris | Syllabus | Vitae | |
James Bolton | Syllabus | Vitae | ||
Thomas Crawford | Syllabus | Vitae | ||
Staff | Syllabus | Vitae | ||
Anatomy & Physiology II BIOL 2402 |
Chet Cooper | Syllabus | Vitae | |
Thomas Crawford | Syllabus | Vitae | ||
Human Anatomy & Physiology BIOL 2404 W01C, W30C |
James Bolton | Syllabus | Vitae | |
Environmental Biology BIOL 2406 |
Abreeotta Williams | Syllabus | Vitae | |
Microbiology for Science Majors BIOL 2421 H50C, H51C, W01C, W30C |
Ugochukwu Anieto |
Syllabus | Vitae | |
Essentials of Medical Terminology HPRS 1106 |
James Morris | Syllabus | Vitae | |
Staff | Syllabus | Vitae | ||
Pathophysiology HPRS 2301 |
Staff | Syllabus | Vitae | |
Business - Accounting | ||||
Course | Instructor | |||
Principles of Financial Accounting ACCT 2301 |
Jon Trauten | Syllabus | Vitae | |
Principles of Managerial Accounting ACCT 2302 |
Jon Trauten | Syllabus | Vitae | |
Business Administration | ||||
Course | Instructor | |||
Business Principles BUSI 1301 |
Jon Trauten | Syllabus | Vitae | |
Business Law BUSI 2301 |
Nikkitta Jones | Syllabus | Vitae | |
Business Management | ||||
Course | Instructor | |||
Small Business Operations BUSG 1315 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Small Business Management BUSG 2309 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Business Leadership | ||||
Course | Instructor | |||
Organizational Behavior HRPO 2307 |
Diego Capellini | Syllabus | Vitae | |
Supervision BMGT 1301 |
Sue Jones | Syllabus | Vitae | |
Communications in Management BMGT 1305 |
Sue Jones | Syllabus-F01C | Vitae | |
Syllabus-F50CH | ||||
Principles of Management BMGT 1327 |
Sue Jones | Syllabus | Vitae | |
Business Ethiscs BMGT 1341 |
Sue Jones | Syllabus | Vitae | |
Problem Solving and Decision Making BMGT 2303 |
Connie Nichols | Syllabus | Vitae | |
Strategic Management BMGT 2341 |
Connie Nichols | Syllabus | Vitae | |
Co-Op Education-Business Administration/Management BMGT 2382 |
Sue Jones | Syllabus | Vitae | |
Principles of Marketing MRKG 1311 |
Sue Jones | Syllabus | Vitae | |
Chemistry | ||||
Course | Instructor | |||
Introductory Chemistry Lab I CHEM 1105 |
Nichole Jackson | Syllabus | Vitae | |
General Chemistry I (Lab) CHEM 1111 |
Nissan Handawela | Syllabus | Vitae | |
General Chemistry I (Lab) CHEM 1111 |
Nichole Jackson | Syllabus | Vitae | |
General Chemistry II (Lab) CHEM 1112 |
Nissan Handawela | Syllabus | Vitae | |
Introductory Chemistry I CHEM 1305 |
Nissan Handawela | Syllabus | Vitae | |
General Chemistry I CHEM 1311 |
Nichole Jackson | Syllabus | Vitae | |
General Chemistry II CHEM 1312 |
Nissan Handawela | Syllabus | Vitae | |
General Chemistry II CHEM 1312 |
Nichole Jackson | Syllabus | Vitae | |
Organic Chemistry Lab II CHEM 2125 |
Nissan Handawela | Syllabus | Vitae | |
Organic Chemistry II CHEM 2325 |
Nissan Handawela | Syllabus | Vitae | |
Child Development | ||||
Course | Instructor | |||
Curriculum Resources Early Childhood CDEC 1313 |
Mary Hanson | Syllabus | Vitae | |
Child Guidance CDEC 1319 |
Mary Hanson | Syllabus | Vitae | |
The Infant and Toddler CDEC 1321 |
Cheryl A. Cunningham | Syllabus-F90NT | Vitae | |
Mary Hanson | Syllabus-W30C | Vitae | ||
Child Abuse and Neglect CDEC 2304 |
Mary Hanson | Syllabus | Vitae | |
Famiy, School and Community TECA 1303 |
Cheryl A. Cunningham | Syllabus | Vitae | |
Educating Young Children TECA 1311 |
Cheryl A. Cunningham | Syllabus-F90NT | Vitae | |
Mary Hanson | Syllabus-W30C | Vitae | ||
Child Growth & Development TECA 1354 |
Mary Hanson | Syllabus-W01C | Vitae | |
College Prep - Orientation | ||||
Course | Instructor | |||
Strategies for Success COLL 0171 |
Timothy Clark | Syllabus | Vitae | |
Strategies for Success COLL 0171 |
Leslie Woodruff | Syllabus | Vitae | |
Strategies for Success COLL 0171 |
J R Torrez | Syllabus | Vitae | |
Strategies for Success COLL 0171 |
Michelle Lloyd | Syllabus-W06C | Vitae | |
Syllabus-Hybrid | ||||
Strategies for Success COLL 0171 |
Rodney Hernandez | Syllabus | Vitae | |
Strategies for Success COLL 0171 |
Tamara Smith | Syllabus | Vitae | |
Strategies for Success COLL 0171 |
Gloria Rangel | Syllabus | Vitae | |
Computer Information Systems | ||||
Course | Instructor | |||
Portfolio for Game Development GAME 2308 |
Josette Zeigler | Syllabus | Vitae | |
3D Animation II GAME 2425 |
Josette Zeigler | Syllabus | Vitae | |
Computer Science | ||||
Course | Instructor | |||
Business Computer Applications BCIS 1305 F01C, W01C, W02C |
Katrieva Jones Munroe | Vitae | ||
Business Computer Applications BCIS 1405 |
Cheri Whalen, M.S. | Syllabus Syllabus-W30C |
Vitae | |
Programming Fundamentals I COSC 1436 |
Katrieva Jones Munroe | Syllabus | Vitae | |
Programming Fundamentals III COSC 2436 |
Katrieva Jones Munroe | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Digitial Media IMED 1401 |
Josette Zeigler | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Computers ITSC 1401 |
Royce Cone | Syllabus | Vitae | |
Cosmetology | ||||
Course | Instructor | |||
Orientation to Cosmetology CSME 1401 |
Donna Kilgore | Syllabus | Vitae | |
Fundamentals of Cosmetology CSME 1405 |
Shelley Navratil | Syllabus | Vitae | |
Principles of Nail Technology CSME 1441 |
Jerrie Sovil | Syllabus | Vitae | |
Manicuring & Related Theory CSME 1443 |
Cheree Shepardson | Syllabus | Vitae | |
Principles of Skin Care/Facials CSME 1447 |
Donna Kilgore | Syllabus | Vitae | |
Artistry/Hair, Theory & Practicum CSME 1451 |
Cheree Shepardson | Syllabus | Vitae | |
Chemical Reform/Related Theory CSME 1453 |
Michelle Bright | Syllabus | Vitae | |
Cosmetology Instructor I CSME 1534 |
Jerrie Sovil | Syllabus | Vitae | |
Orientation to the Instruction of Cosmetology CSME 1535 |
Shelley Navratil | Syllabus | Vitae | |
Advanced Cosmetology Techniques CSME 2237 |
Jerrie Sovil | Syllabus | Vitae | |
Salon Development CSME 2343 |
Machelle Bright | Syllabus | Vitae | |
Principles of Hair Coloring and Related Theory CSME 2401 |
Shelley Navratil | Syllabus | Vitae | |
Nail Enhancement CSME 2430 |
Cheree Shepardson | Syllabus | Vitae | |
Advanced Hair Design CSME 2439 |
Machelle Bright | Syllabus | Vitae | |
Prep for the State Licensing Exam CSME 2441 |
Machelle Bright | Syllabus | Vitae | |
Criminal Justice | ||||
Course | Instructor | |||
Probation and Parole CJCR-1304 |
Debbie Melson | Syllabus | Vitae | |
Legal Aspects of Corrections CJCR 2325 |
Shawndee Kennedy | Syllabus | Vitae | |
Interviewing and Report Writing for Criminal Justice Professionals CJLE 1327 |
Billy Spruill | Syllabus | Vitae | |
Human Trafficking CJLE 1346 |
Troy N. Thomas | Syllabus | Vitae | |
Criminology CJSA 1325 |
Billy Spruill | Syllabus | Vitae | |
Police Organization & Administration CJSA 1347 |
Billy Spruill | Syllabus | Vitae | |
Ethics In Criminal Justice CJSA 1348 |
John Newton | Syllabus | Vitae | |
Contemporary Issues in Criminal Justice CJSA 2334 |
John Newton | Syllabus | Vitae | |
First Line Police Supervision CJSA 2335 |
John Newton | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Criminal Justice CRIJ 1301 |
Jennifer Myers | Syllabus | Vitae | |
John Newton | Syllabus | Vitae | ||
Court Systems & Pratices CRIJ 1306 |
Billy Spruill | Syllabus | Vitae | |
Crime In America CRIJ 1307 |
Troy N. Thomas | Syllabus | Vitae | |
Shawndee Kennedy | Vitae | |||
Billy Spruill | Vitae | |||
Fundamentals of Criminal Law CRIJ 1310 |
John Newton | Syllabus | Vitae | |
Martin Garcia | Vitae | |||
Billy Spruill | Vitae | |||
Juvenile Justice System CRIJ 1313 |
Shawndee Kennedy | Syllabus | Vitae | |
Correctional System & Practices CRIJ 2313 |
Naomi Deanda | Syllabus | Vitae | |
Criminal Investigation CRIJ 2314 |
Troy N. Thomas | Syllabus | Vitae | |
John Newton | Vitae | |||
Legal Aspects of Law Enforcement CRIJ 2323 |
John Newton | Syllabus | Vitae | |
Police Systems & Practices CRIJ 2328 |
Troy N. Thomas | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Forensic Science FORS 2440 |
Jennifer Myers | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Forensic Psychology FORS 2450 |
Shawndee Kennedy | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Homeland Security HMSY 1337 |
Troy N. Thomas | Syllabus | Vitae | |
Culinary Arts | ||||
Course | Instructor | |||
Sanitation and Safety CHEF 1205 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Basic Food Preparation CHEF 1301 |
Alejandro Barrientos | Syllabus - F01C, F50C | Vitae | |
Garde Manager CHEF 1310 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
American Regional Cuisine CHEF 1341 |
Alejandro Barrientos | Syllabus | Vitae | |
International Cuisine CHEF 1345 |
Alejandro Barrientos | Syllabus | Vitae | |
Saucier CHEF 2302 |
Alejandro Barrientos | Syllabus | Vitae | |
Nutrition/Food Service Professional IFWA 1218 |
Alejandro Barrientos | Syllabus | Vitae | |
Fundamentals of Backing PSTR 1301 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Plated Desserts PSTR 1340 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Advanced Pastry Shop PSTR 2331 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Beverage Management RSTO 1201 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Alejandro Barrientos | Syllabus | Vitae | ||
Dinning Room Service RSTO 1204 |
Desmond Stout | Syllabus - F01C, F02C, F30C, F31C | Vitae | |
Menu Management RSTO 1221 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Hospitality Supervision RSTO 1313 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Purchase for Hospitality Operations RSTO 1325 |
Paul Porras | Syllabus | Vitae | |
Drama/Visual & Performing Arts | ||||
Course | Instructor | |||
History of Theater I DRAM 2361 |
Mark Kolokoff | Syllabus | Vitae | |
Musical Theater I DRAM 1161 |
Mark Kolokoff | Syllabus | Vitae | |
Stage Movement DRAM 1322 |
Mark Kolokoff | Syllabus | Vitae | |
Stagecraft I DRAM 1330 |
Mark Kolokoff | Syllabus | Vitae | |
Acting II DRAM 1352 |
Mark Kolokoff | Syllabus | Vitae | |
Diesel Technology | ||||
Course | Instructor | |||
Steering and Suspension I DEMR 1230 |
Perry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Steering and Suspension II DEMR 1240 |
Perry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Cooperative Ed-Diesel Mech DEMR 1380 |
Raymond Lewallen | Syllabus | Vitae | |
Basic Electrical Systems DEMR 1405 |
Jerry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Advanced Brake Systems DEMR 2331 |
Perry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Electronic Controls DEMR 2432 |
Jerry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Advanced Diesel Tune-Up & Troubleshooting DEMR 2434 |
Perry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Advanced Power Applications I DEMR 2438 |
Jerry Griffith | Syllabus | Vitae | |
Drug & Alcohol Abuse Counseling | ||||
Course | Instructor | |||
Therapy Comm/Crim Justice Settings DAAC 2301 |
David Houston | Syllabus | Vitae | |
Multicultural Counseling DAAC 2330 |
David Houston | Syllabus | Vitae | |
Education | ||||
Course | Instructor | |||
Introduction to the Teaching Profession EDUC 1301 |
Kathy Jones | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Special Populations EDUC 2301 |
Kathy Jones | Syllabus | Vitae | |
Electronics / Instrumentation | ||||
Course | Instructor | |||
Special Topics in Computer Engineering CETT1391 |
Tom Cronick | Syllabus | Vitae | |
DC-AC CIRCUITS CETT 1409 |
James Robles | Syllabus | Vitae | |
National Electrical Code EEIR 1409 |
Tom Cronick | Syllabus | Vitae | |
Advanced Applications of Programmable Logic Controllers ELMT 2339 |
Jim Traylor | Syllabus | Vitae | |
Tom Cronick | Syllabus | Vitae | ||
Industrial Electronics ELMT 2433 |
Al Forte | Syllabus | Vitae | |
James Robles | Syllabus | Vitae | ||
Tom Cronick | Syllabus | Vitae | ||
Programmable Logic Controllers ELPT 2419 |
Daniel Rivas | Syllabus | Vitae | |
Motor Controls IEIR 1410 |
Danny Bailey | Syllabus-F01C | Vitae | |
Syllabus-F51C | ||||
Roy Galloway | Syllabus | Vitae | ||
Industrial Automation IMNT 1417 |
James Robles | Syllabus | Vitae | |
Process Instrumentation II PTAC 2436 |
Pete Barreraz | Syllabus | Vitae | |
Emergency Services | ||||
Course | Instructor | |||
EMT - Basic Clinical EMSP 1160 |
Jennifer Stephens | Syllabus | Vitae | |
Quentin Dobmeier |
Syllabus-High School | Vitae | ||
Bobby Valles | Vitae | |||
Paramedic Practicum I EMSP 1164 |
Kyle Vaught | Syllabus | Vitae | |
Oscar Menchaca | Vitae | |||
Introduction to Advanced Practice EMSP 1338 |
Oscar Menchaca | Syllabus | Vitae | |
Kyle Vaught | Syllabus | Vitae | ||
Patient Assessment/Airway Mgt EMSP 1356 |
Oscar Menchaca | Syllabus | Vitae | |
Kyle Vaught | Syllabus | Vitae | ||
EMT - Basic EMSP 1501 |
Quentin Dobmeier | Syllabus-High School | Vitae | |
Bobby Valles | Vitae | |||
Jennifer Stephens | Syllabus | Vitae | ||
Emergency Pharmacology EMSP 2348 |
Oscar Menchaca | Syllabus | Vitae | |
Kyle Vaught | Syllabus | Vitae | ||
Medical Assistant |
Mitchell Healer | Syllabus | Vitae | |
English | ||||
Course | Instructor | |||
Composition I ENGL 1301 |
Claudia Philpott | Syllabus | Vitae | |
Julie Roth | Vitae | |||
Catrina V. Moody | Vitae | |||
Melissa Wells | Vitae | |||
Arthur Rankin | Vitae | |||
Marshalla Hutson | Vitae | |||
Donna Smith | Vitae | |||
Mark W. Jordan | Vitae | |||
J Scott | Vitae | |||
Sophia Russell | Vitae | |||
B Forsyth | Vitae | |||
Michele Watson | Vitae | |||
Composition II ENGL 1302 |
Catrina V. Moody | Syllabus | Vitae | |
Marshalla Hutson | Vitae | |||
Mark W. Jordan | Vitae | |||
Melissa Wells | Vitae | |||
Laura Holder | Vitae | |||
Claudia Philpott | Vitae | |||
Arthur Rankin | Vitae | |||
Julie Roth | Vitae | |||
B. Forsyth | Vitae | |||
Kristen Vesely | Vitae | |||
Leann Gertsma | Vitae | |||
Ashley Arroyo | Vitae | |||
Jeffrey Patterson | Vitae | |||
Katie Groneman | Vitae | |||
Janis L May | Vitae | |||
Creative Writing ENGL 2307 |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Technical & Business Writing ENGL 2311 |
Mark W. Jordan | Syllabus | Vitae | |
Marshalla Hutson | Vitae | |||
British Literature I ENGL 2321 |
Claudia Philpott | Vitae | ||
Eric T. Wright | Vitae | |||
Janis L May | Vitae | |||
Julie Roth | Vitae | |||
Catrina V. Moody | Vitae | |||
Christy Henegar | Vitae | |||
Jeffrey Patterson | Vitae | |||
Cheryl Sellars | Vitae | |||
Kristen Gipson | Vitae | |||
B Forsyth | Vitae | |||
British Literature II ENGL 2323 |
Catrina V. Moody | Syllabus | Vitae | |
B. Forsyth | Vitae | |||
American Literature ENGL 2326 |
Laura Holder | Syllabus | Vitae | |
Catrina V. Moody | Vitae | |||
World Literature ENGL 2331 |
Marshalla Hutson | Syllabus | Vitae | |
Forms of Literature ENGL 2341 |
Melissa Wells | Syllabus | Vitae |
|
Non-Course Based English Writing Intervention NCBE 0002 |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Non-Course Based Writing NCBW 0001 |
Arthur Rankin | Syllabus | Vitae | |
English for Speakers of Other Languages (ESOL) | ||||
Course | Instructor | |||
ESOL Oral Communication |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
ESOL Reading and Vocabulary |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
ESOL Writing and Grammar |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Fire Science/Firefighting | ||||
Course | Instructor | |||
Practicum-Fire Science/Firefighting Practicum |
Bobby Valles | Syllabus | Vitae | |
Firefighter Certification I |
Bobby Valles | Syllabus | Vitae | |
Firefighter Certification III |
Bobby Valles | Vitae | ||
Firefighter Certification IV |
Bobby Valles | Syllabus - W50C Syllabus - F90C |
Vitae | |
Firefighter Certification V |
Bobby Valles | Syllabus | Vitae | |
Firefighter Certification VI |
Bobby Valles | Syllabus | Vitae | |
Firefighter Certification II |
Bobby Valles | Syllabus | Vitae | |
Firefighter Certification VII |
Bobby Valles | Syllabus | Vitae | |
Geology | ||||
Course | Instructor | |||
Geology 1403 Lab |
Dennis Edwards | Syllabus | Vitae | |
Physical Geology |
Dennis Edwards | Syllabus | Vitae | |
Historical Geology |
Dennis Edwards | Syllabus | Vitae | |
Humanities | ||||
Course | Instructor | |||
Introduction to the Humanities |
Beverly Forsyth | Syllabus | Vitae | |
American Minority Studies |
Melissa Wells | Syllabus | Vitae | |
Donna Smith | Vitae | |||
Laura Holder | Vitae | |||
Caleb Rosado | Vitae | |||
Kinesiology (Physical Education) | ||||
Course | Instructor | |||
Health & Physcial Education, Gen Practicum FITT 1164 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Lifestyle Assessment & Mod PHED 1100 H50C |
Ken Zartner | Syllabus | Vitae | |
Lifestyle Assessment & Mod PHED 1100 H51C |
Jeff Kelly | Syllabus | Vitae | |
Lifestyle Assessment & Mod PHED 1100 H90C |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Jogging/Walking PHED 1106 F30C |
Laure Mbiandja | Syllabus | Vitae | |
Jogging/Walking PHED 1106 F50C |
Ara Baten | Syllabus | Vitae | |
Jogging/Walking PHED 1106 F90NT |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Jogging/Walking PHED 1106 H50A |
Susan Waldmann | Syllabus | Vitae | |
Jogging/Walking PHED 1106 H50C, H51C, |
Jeffrey Mailhot | Syllabus | Vitae | |
Jogging/Walking PHED 1106 H50E |
John Parent | Syllabus | Vitae | |
Cross Country - Varsity PHED 1110, 1143, 2143, 2149 |
Cate Walsh | Syllabus | Vitae | |
Weight Training PHED 1111 F01C |
Ken Zartner | Syllabus | Vitae | |
Weight Training PHED 1111 F52C |
Laure Mbiandja | Syllabus | Vitae | |
Adaptive Personalized Fitness PHED 1112 H50C |
Marie Vasquez-Brooks | Syllabus | Vitae | |
Weight Training, Advanced PHED 1113 F50C |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Intermediate Horsemanship PHED 1115 F01C |
Mikel Lemons | Syllabus | Vitae | |
Baseball, Varsity KINE 1116, 1136, 2135, 2136 |
Kurtis Lay | Syllabus | Vitae | |
Bowling KINE 1117 F01C |
Logan Parker | Syllabus | Vitae | |
Golf KINE 1119 F30C |
Logan Parker | Syllabus | Vitae | |
Basketball, Varsity KINE 1120, 1137, 2137, 2147 |
Ara Baten | Syllabus | Vitae | |
Basketball, Varsity KINE 1120, 1137, 2137, 2147 |
Tra Arnold | Syllabus | Vitae | |
Golf, Varsity KINE 1122, 1138, 2138, 2148 |
Paul Chavez | Syllabus | Vitae | |
Rodeo, Varsity KINE 1123, 1139, 2129, 2139 |
C J Aragon | Syllabus | Vitae | |
Cheerleading, Varsity KINE 1130, 1135, 2130, 2131 |
Kristi Gray | Syllabus | Vitae | |
Softball, Varsity KINE 1140, 1142, 2132, 2142 |
Joel Prickett | Syllabus | Vitae | |
Dance, Varsity KINE 1144, 1146, 2144 |
Kristi Gray | Syllabus | Vitae | |
Volleyball, Varsity KINE 1145, 1149, 2145, 2146 |
Alana Rowland | Syllabus | Vitae | |
First Aid KINE 1166, 1206, 1306 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Intro Physical Fit & Sport KINE 1301 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Personal/Community Health I KINE 1304 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Personal/Community Health II KINE 1305 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Game Skills - Equestrian PHED 1332 |
Mikel Lemons | Syllabus | Vitae | |
Concepts of Physical Fitness KINE 1338 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Drug Use and Abuse KINE 1346 |
Jon Staton | Syllabus | Vitae | |
Cardio Kickboxing PHED 2100 |
Cate Walsh | Syllabus | Vitae | |
Spinning PHED 2104 |
Cate Walsh | Syllabus | Vitae | |
Yoga KINE 2108 |
Annie Arredondo | Syllabus | Vitae | |
Taping and Bandaging KINE 2156 |
Jeff Kelly | Syllabus | Vitae | |
Care and Prevention of Athletic Injury KINE 2356 |
Jeff Kelly | Syllabus | Vitae | |
Machine Technology | ||||
Course | Instructor | |||
Basic Machine Shop I MCHN 1438 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Basic Machine Shop II MCHN 1441 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Co-Op Education-Machine Tool Tech/Mach MCHN 2381 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Fundamentals of CNC Machine Controls MCHN 2403 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Advanced Lathe Operations MCHN 2433 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Operation of CNC Machine Center MCHN 2434 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Advanced Milling Operations MCHN 2437 |
Carey Taylor | Syllabus | Vitae | |
Mass Communications | ||||
Course | Instructor | |||
Intro to Mass Communications COMM 1307 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Media Literacy COMM 2300 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Cinema COMM 2366 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Math | ||||
Course | Instructor(s) | |||
Pre Algebra MATH 0371 |
Ariela Lange | Syllabus-F01C Syllabus-W30C |
Vitae | |
Danna McAnelly | Syllabus-F50C | Vitae | ||
Nikki Handley | Syllabus-W01C, W02C | Vitae | ||
Introductory Algebra MATH 0372 |
Ariela Lange | Syllabus-F01CM | Vitae | |
Nikki Handley | Syllabus-F01C, F02C | Vitae | ||
Syllabus-W02C | ||||
Danna McAnelly | Syllabus-F51C | Vitae | ||
Danielle Jones |
Syllabus Syllabus-F50E |
Vitae Vitae |
||
Intermediate Algebra MATH 0375 |
Danielle Jones | Syllabus-F01C | Vitae | |
Ariela Lange | Syllabus-W02C | Vitae | ||
Syllabus-F01CM Syllabus-F30CM |
||||
Nikki Handley | Syllabus-W01C Syllabus-W30C, W31C Syllabus-F30C, F32C |
Vitae | ||
Manuel Banda | Syllabus-F51C | Vitae | ||
Karen Hill | Syllabus-F50E | Vitae | ||
Valerie Hammit Monica Fry |
Syllabus-F50C Syllabus-F31C |
Vitae | ||
College Algebra MATH 1314 |
Debra Lackey | Syllabus-F01C | Vitae | |
Syllabus-W90E | ||||
Syllabus-W90L | ||||
Syllabus-W91L | ||||
Syllabus-W90C | ||||
Daniel Muphree | Syllabus-F01CM | Vitae | ||
Syllabus-F50A Syllabus-W31C, W32C |
||||
Ariela Lange | Syllabus-F50CQ | Vitae | ||
Timothy Contreras | Syllabus - F02C, F03C, H01C | Vitae | ||
Robert Jaster | Syllabus | Vitae | ||
Krista Cohlmia | Syllabus | Vitae | ||
Paul Oeser | Syllabus-W01C | Vitae | ||
Syllabus-W02C | ||||
Plane Trigonometry MATH 1316 |
Daniel Muphree | Syllabus | Vitae | |
Debra Lackey | Syllabus-W90S | Vitae | ||
Mathematics for Business & Social Science I MATH 1324 |
Robert Jaster | Syllabus-F01C | Vitae | |
Paul Oeser | Syllabus-F30C | Vitae | ||
Daniel Muphree | Syllabus-W01C | Vitae | ||
Mathematics for Business & Social Science II MATH 1325 |
Robert Jaster | Syllabus | Vitae | |
Paul Oeser | Syllabus-F50C | Vitae | ||
Contemporary Mathematics I MATH 1332 |
Daniel Muphree | Syllabus-W01 Syllabus-F30C |
Vitae | |
Contemporary Mathematics II MATH 1333 |
Paul Oeser | Syllabus-F01C | Vitae | |
Krista Cohlmia | Syllabus-W01C | Vitae | ||
Elementary Statistics MATH 1342 |
Krista Cohlmia | Syllabus-F01C Syllabus-Web-based |
Vitae | |
Fundamentals of Mathematics I MATH 1350 |
Robert Jaster | Syllabus-W01C | Vitae | |
Fundamentals of Mathematics II MATH 1351 |
Robert Jaster | Syllabus | Vitae | |
Business Statistics MATH 1442 |
Robert Jaster | Syllabus-H50C | Vitae | |
Syllabus-W50C | ||||
Linear Algebra MATH 2318 |
Timothy Contreras | Syllabus | Vitae | |
Precalculus Math MATH 2412 |
Debra Lackey | Syllabus-F50C | Vitae | |
Syllabus-F51C | ||||
Syllabus-W90L | ||||
Calculus I MATH 2413 |
Paul Oeser | Syllabus-F50C | Vitae | |
Timothy Contreras | Syllabus - F51C, W90A, W90S | Vitae | ||
Calculus II MATH 2414 |
Daniel Muphree | Syllabus-F50C | Vitae | |
Calculus III MATH 2415 |
Daniel Muphree | Syllabus-F50C | Vitae | |
Music - Applied Music | ||||
Course | Instructor | |||
Secondary Piano MUAP 1170, 2170 |
L. Gayle Bizzell | Syllabus 1170, Syllabus 2170 | Vitae | |
Secondary Piano MUAP 1170, 2170 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Applied Music-Piano MUAP 1190, 2290 |
L. Gayle Bizzell | Syllabus-2290 | Vitae | |
Applied Music-Piano MUAP 1190, 2290 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Voice & Applied Music-Voice MUAP 1182, 1282, 2182, 2282, 1190, 1290, 2190, 2290 |
David Corman | Syllabus | Vitae | |
Applied Music-Voice MUAP 1190, 2290 |
Kimberly Corman | Syllabus | Vitae | |
Applied Music-Guitar 1/2 Hour MUAP 1190 |
Jose Campos | Syllabus | Vitae | |
Double Bass MUAP 1214, 2214 |
William De Lavan | Syllabus | Vitae | |
Flute MUAP 1218, 2218 |
Melissa Graham | Syllabus | Vitae | |
Oboe MUAP 1222, 2222 |
Caryn Crutchfield | Syllabus | Vitae | |
Bassoon MUAP 1226, 2226 |
Luis de la Garza | Syllabus | Vitae | |
Clarinet MUAP 1230, 2230 |
Sarah Loudenback | Syllabus | Vitae | |
Saxophone MUAP 1234, 2234 |
Daniel Loudenback | Syllabus | Vitae | |
Cornet or Trumpet MUAP 1238, 2238 |
Eric Baker | Syllabus-1238 | Vitae | |
Syllabus-2238 | ||||
French Horn MUAP 1242, 2242 |
Scott Millichamp | Syllabus | Vitae | |
Trombone or Baritone MUAP 1246, 2246 |
Benjamin Walsh | Syllabus | Vitae | |
Tuba MUAP 1254, 2254 |
Robert Simmons | Syllabus | Vitae | |
Percussion MUAP 1258, 2258 |
John Carroll | Syllabus | Vitae | |
Classical Guitar MUAP 1262, 2262 |
Jose Campos | Syllabus | Vitae | |
Piano MUAP 1270, 2270 |
L. Gayle Bizzell | Syllabus | Vitae | |
Piano MUAP 1270, 2270 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Voice MUAP 1282, 2282 |
Kimberly Corman | Syllabus | Vitae | |
Applied Music MUAP 1290 |
L. Gayle Bizzell | Syllabus | Vitae | |
Applied Music MUAP 1290, 2190 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Applied Music MUAP 1290, 2190 |
Kimberly Corman | Syllabus | Vitae | |
Applied Music MUAP 1290 |
Jose Campos | Syllabus | Vitae | |
Music - Music Ensemble | ||||
Course | Instructor | |||
Concert Band MUEN 1122, 2122 |
Eric Baker | Syllabus-1122 | Vitae | |
Syllabus-2122 | ||||
Jazz Band MUEN 1126, 2126 |
Eric Baker | Syllabus-1126 | Vitae | |
Syllabus-2126 | ||||
String Ensemble MUEN 1134, 2134 |
Jose Campos | Syllabus | Vitae | |
Mariachi Band MUEN 1136, 2136 |
Erica Baker | Syllabus | Vitae | |
Vocal Ensemble MUEN 1151, 1152, 2151, 2152 |
David Corman | Syllabus | Vitae | |
A Cappella Choir MUEN 1241, 1242, 2241, 2242 |
David Corman | Syllabus | Vitae | |
Music | ||||
Course | Instructor | |||
Piano Class for Music Majors II MUSI 1115 |
L. Gayle Bizzell | Syllabus | Vitae | |
Fundamentals of Music MUSI 1301 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Music Appreciation MUSI 1306 |
Eric Baker | Syllabus | Vitae | |
Music Appreciation MUSI 1306 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Music Literature II MUSI 1309 |
Melissa Graham | Syllabus | Vitae | |
Music Theory II MUSI 1312 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Piano Class for Music Majors IV MUSI 2115 |
L. Gayle Bizzell | Syllabus | Vitae | |
Music Theory IV MUSI 2312 |
LuAnn Lane | Syllabus | Vitae | |
Nursing | ||||
Course | Instructor | |||
Nursing Skills II RNSG 1144 |
Linda Cockrell | Syllabus | Vitae | |
Mary Kipple | Vitae | |||
Special Tops - Registered Nursing RNSG 1193 |
Zassar Gatson | Syllabus | Vitae | |
Pharmacology RNSG 1201 |
Linda Cockrell | Syllabus | Vitae | |
Clinical - Registered Nurse RNSG 1261 |
Jackline Sirengo | Syllabus | Vitae | |
Margaret Hawkins | Vitae | |||
Clinical - Registered Nurse RNSG 1262 |
Mary Kipple | Syllabus | Vitae | |
Pharmacology RNSG 1301 |
Linda Cockrell | Syllabus | Vitae | |
Clinical - Registered Nurse RNSG 1360 |
Margaret Hawkins | Syllabus | Vitae | |
Jackline Sirengo | Vitae | |||
Common Concepts of Ad. Health Clinical RNSG 1441 |
Jackline Sirengo | Syllabus | Vitae | |
Complex Concepts/Adult Health RNSG 1443 |
Mary Kipple | Syllabus | Vitae | |
Nursing Care of the Childbearing RNSG 1512 |
Kristen Brame | Syllabus | Vitae | |
Foundations for Nursing Practice RNSG 1513 |
Linda Cockrell | Syllabus | Vitae | |
Professional Nursing: Leadership & Management RNSG 2121 |
Mary Kipple | Syllabus | Vitae | |
Clinical - Mental Health RNSG 2161 |
Zassar Gatson | Syllabus | Vitae | |
Clinical - Management RNSG 2163 |
Mary Kipple | Syllabus | Vitae | |
Adaption to Role of Prof Nurse RNSG 2207 |
Linda Cockrell | Syllabus | Vitae | |
Mental Health Nursing RNSG 2213 |
Zassar Gatson | Syllabus | Vitae | |
Clinical - Advanced RNSG 2262 |
Patty Chapman Williamson | Syllabus | Vitae | |
Advanced Concepts of Adult Health RNSG 2331 |
Patty Chapman Williamson | Syllabus | Vitae | |
Clinical Obstetrics/Pediatrics Clinical RNSG 2363 |
Kristen Brame | Syllabus | Vitae | |
OSHT | ||||
Course | Instructor | |||
Accident Prevention, Inspection and Investigation OSHT 1313 |
Adefela Ogunkeyded | Syllabus | Vitae | |
Safety Training Presentation OSHT 2320 |
Adefela Ogunkeyded | Syllabus | Vitae | |
OSHA Regulations General Industry OSHT 2401 |
Adefela Ogunkeyded | Syllabus | Vitae | |
Office Systems | ||||
Course | Instructor | |||
Special Topics Accounting Technician ACNT 1392 |
Wende Ramos | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Accounting I ACNT 1403 |
Wende Ramos | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Computerized Accounting ACNT 1411 |
Wende Ramos | Syllabus | Vitae | |
Practicum-Accounting Technician ACNT 2369 |
Wende Ramos | Syllabus | Vitae | |
Medical Terminology HITT 1205 |
Sandie Graves | Syllabus-dual credit | Vitae | |
Syllabus | ||||
Special Topics in Computer Information Sciences ITSC 1191 |
Sharman Adkins Wende Ramos |
Syllabus Syllabus |
Vitae Vitae |
|
Integrated Software Applications II ITSC 2421 |
Nancy Stewart |
Syllabus Syllabus |
Vitae Vitae |
|
Spreadsheets POFI 1449 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Word Processing POFI 2401 |
Sharman Adkins | Vitae |
||
Medical Admin Support POFM 1417 |
Sandie Graves | Syllabus | Vitae | |
Intermediate Medical Coding POFM 2310 |
Sandie Graves | Syllabus | Vitae | |
Practicum-Medical Administrative Asst/Medical Secretary POFM 2364 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Business English POFT 1301 |
Wende Ramos | Syllabus | Vitae | |
Administrative Office Procedures I POFT 1409 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Business Math Using Technology POFT 1425 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Beginning Keyboarding POFT 1429 |
Sharman Adkins | Syllabus | Vitae | |
Speed and Accuracy POFT 2303 |
Wende Ramos | Vitae | ||
Business Communication and Correspondence POFT 2312 |
Nancy Stewart | Syllabus | Vitae | |
Practicum-Admin Assistant/Secretary POFT 2365 |
Wende Ramos | Syllabus | Vitae | |
Intermediate Keyboarding POFT 2401 |
Sandie Graves | Syllabus | Vitae | |
Paralegal Studies | ||||
Course | Instructor | |||
Legal Research & Writing LGLA 1301 |
Kayla Zeigenbein | Syllabus | Vitae | |
Employment Law LGLA 1323 |
Kayla Zeigenbein | Syllabus | Vitae | |
Wills, Trusts & Probate Admin LGLA 1353 |
Kayla Zeigenbein | Syllabus | Vitae | |
Family Law LGLA 1355 |
Anthony Robles | Syllabus | Vitae | |
Certified Paralegal Exam Review LGLA 2239 |
Kayla Zeigenbein | Syllabus | Vitae | |
Criminal Law LGLA 2313 |
Scott Layh | Syllabus | Vitae | |
Practicum- Legal Assistant/Paralegal LGLA 2366 |
Kayla Zeigenbein | Syllabus | Vitae | |
Legal Terminology POFL 1305 |
Kayla Zeigenbein | Syllabus | Vitae | |
Photography | ||||
Course | Instructor | |||
Digital Art I ARTS 2348 |
Beckwith Thompson | Syllabus | Vitae | |
Digital Art II ARTS 2349 |
Kirk Williams | Syllabus | Vitae | |
Photography I ARTS 2356 |
Steve Goff | Syllabus | Vitae | |
Photography I ARTS 2356 |
Valerie Ontiveros | Syllabus | Vitae | |
Photography II ARTS 2357 |
Steve Goff | Syllabus | Vitae | |
Color Photography I PHTC 1341 |
Steve Goff | Syllabus | Vitae | |
Expressive Photography PHTC 1343 |
Kirk Williams | Syllabus | Vitae | |
Intermediate Photography PHTC 2301 |
Beckwith Thompson | Syllabus | Vitae | |
Architectural Photography PHTC 2331 |
Steve Goff | Syllabus | Vitae | |
Color Photography II PHTC 2341 |
Steve Goff | Syllabus | Vitae | |
Physical Therapy Assistant | ||||
Course | Instructor | |||
Pathophysiology for the PTA PTHA 1321 |
Mikala Reznik | Syllabus | Vitae | |
Communication in Health Care PTHA 1325 |
Tana Pipes | Syllabus | Vitae | |
Physical Agents PTHA 1431 |
Tana Pipes | Syllabus | Vitae | |
Management of Neurological Disorders PTHA 2431 |
Matt Bertrand | Syllabus | Vitae | |
Clinical II PTHA 2461 |
Matt Bertrand | Syllabus | Vitae | |
Clinical III PTHA 2462 |
Matt Bertrand | Syllabus | Vitae | |
Physics | ||||
Course | Instructor | |||
College Physics II PHYS 1402 |
Leland Estep | Syllabus | Vitae | |
Solar System PHYS 1404 |
Leland Estep | Syllabus | Vitae | |
University Physics II PHYS 2426 |
Leland Estep | Syllabus | Vitae | |
Psychology / Sociology | ||||
Course | Instructor(s) | |||
General Psychology PSYC 2301 |
Mystic Jordan |
Syllabus | Vitae | |
Rodney Hernandez | Vitae | |||
Armando Gonzales | Vitae | |||
Angelica Moreno | Vitae | |||
Renda Garner | Vitae | |||
Lifespan Growth and Development PSYC 2314 |
Mystic Jordan | Syllabus | Vitae | |
Renda Garner | Syllabus | Vitae | ||
Kelie Jones | Syllabus | Vitae | ||
Social Psychology PSYC 2319, SOCI 2326 |
Mystic Jordan | Syllabus | Vitae | |
Introductory Sociology SOCI 1301 |
Caleb Rosado | Syllabus | Vitae | |
Jay Schwarz | Syllabus - Web Dual Credit, Face-to-Face, Hybrid | Vitae | ||
Social Problems SOCI 1306 |
Jay Schwarz | Syllabus | Vitae | |
Radiologic Technology | ||||
Course | Instructor | |||
RADR 1313 Lab RADR 1013 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
Sp Topics-Med Radiologic RADR 1191 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Radiography RADR 1301 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
Catherine Everett | Syllabus | Vitae | ||
Principles of Radiographic Imaging I RADR 1313 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
Practicum II - Rad Tech/Sci Rad RADR 1366 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
RADR 2305 Lab RADR 2005 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
Practicum V - Rad Tech/Sci Rad RADR 2267 |
Catherine Everett | Syllabus | Vitae | |
Principles of Radiographic Imaging II RADR 2305 |
Carrie Nanson | Syllabus | Vitae | |
Radiation Biology/Protection RADR 2313 |
Catherine Everett | Syllabus | Vitae | |
Advanced Radiographic Procedures RADR 2431 |
Catherine Everett | Syllabus | Vitae | |
Reading | ||||
Course | Instructor | |||
Basic Reading READ 0371 |
Janet Matthews | Syllabus | Vitae | |
Integrated Reading and Writing INRW 0375 |
Janet Matthews | Syllabus | Vitae | |
Integrated Reading and Writing INRW 0375 |
Thatcher Weldon | Syllabus | Vitae | |
Integrated Reading and Writing INRW 0375 |
Kathy Jones | Syllabus | Vitae | |
Integrated Reading and Writing INRW 0375 |
Angela Pena | Syllabus | Vitae | |
Integrated Reading and Writing INRW 0375 |
Amye Cotton | Syllabus | Vitae | |
Integrated Reading and Writing INRW 0375 |
Mary Hanson | Syllabus-W01C | Vitae | |
Syllabus-W31C | ||||
Non-Course Based Reading NCBR 0005, 0010 |
Mary Hanson | Syllabus-0005 | Vitae | |
Syllabus-0010 | ||||
Social Sciences | ||||
Course | Instructor | |||
Principles of Macroeconomics ECON 2301 |
Blair Roberts | Syllabus | Vitae | |
James Kemper | Syllabus | Vitae | ||
Ronda Jantz | Syllabus | Vitae | ||
Joel Light | Syllabus | Vitae | ||
Physical Geography GEOG 1301 |
Jessica Patton | Syllabus | Vitae | |
World Regional Geography GEOG 1303 |
Jessica Patton | Syllabus | Vitae | |
Federal Government GOVT 2305 |
Glen Findley | Syllabus | Vitae | |
James Myers | Vitae | |||
Brian K. Dille | Vitae | |||
Daniel Regalado | Vitae | |||
Kendra Stephens | Vitae | |||
Robert Haywood | Vitae | |||
Sara Price | Vitae | |||
Texas Government GOVT 2306 |
Glen Findley | Syllabus | Vitae | |
Brian K. Dille | Vitae | |||
James Myers | Vitae | |||
Kendra Stephens | Vitae | |||
Daniel Regalado | Vitae | |||
Marshall Lloyd | Vitae | |||
US History I HIST 1301 |
James Myers | Syllabus | Vitae | |
Delma Abalos | Vitae | |||
Katie Nisbet | Vitae | |||
Glen Findley | Vitae | |||
Daniel Regalado | Vitae | |||
Jason Bennett | Vitae | |||
US History II HIST 1302 |
James Myers | Syllabus | Vitae | |
Daniel Regalado | Vitae | |||
Delma Abalos | Vitae | |||
John McLemore | Vitae | |||
Katie Nisbet | Vitae | |||
Lisa Burgin | Vitae | |||
Woody Kupper | Syllabus | Vitae | ||
Mexican-American History I HIST 2327 |
Delma Abalos | Syllabus | Vitae | |
Mexican-American History II HIST 2328 |
Delma Abalos | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Philosophy PHIL 1301 |
Michael Wright | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Ethics PHIL 2306 |
Michael Wright | Syllabus | Vitae | |
Spanish | ||||
Course | Instructor | |||
Beginning Spanish SPAN 1311 |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Perla Garcia | Vitae | |||
Vanessa Vale Feliciano | Vitae | |||
Beginning Spanish II SPAN 1312 |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Perla Garcia | Vitae | |||
Intermediate Spanish II SPAN 2312 |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Vanessa Vale Feliciano | ||||
Spanish for Health Care SPNL 1301 |
Almudena Aguirre-Romero | Syllabus | Vitae | |
Speech | ||||
Course | Instructor | |||
Forensics Activities II SPCH 1145 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Speech Communication SPCH 1311 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Public Speaking SPCH 1315 |
Horace R. Griffin | Syllabus | Vitae | |
Public Speaking SPCH 1315 |
Carmen Haynes | Syllabus | Vitae | |
Public Speaking SPCH 1315 |
Jeremy Sanchez | Syllabus | Vitae | |
Public Speaking SPCH 1315 |
Kasi Vestal | Syllabus | Vitae | |
Public Speaking SPCH 1315 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Public Speaking SPCH 1315 |
Audrey Curry | Syllabus | Vitae | |
Interpersonal Communication SPCH 1318 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Business and Professional Speech SPCH 1321 |
Carmen Haynes | Syllabus | Vitae | |
Business and Professional Speech SPCH 1321 |
Jeremy Sanchez | Syllabus | Vitae | |
Business and Professional Speech SPCH 1321 |
Kaci Vestal | Syllabus | Vitae | |
Business and Professional Communication SPCH 1321 |
Audrey Curry | Syllabus | Vitae | |
Forensics Activities IV SPCH 2145 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Discussion and Small Group SPCH 2333 |
Jeremy Sanchez | Syllabus | Vitae | |
Oral Interpretation SPCH 2341 |
Jennifer Ramsey | Syllabus | Vitae | |
Surveying | ||||
Course | Instructor | |||
Vocational Nursing (LVN) | ||||
Course | Instructor | |||
Maternal-Neonatal Nursing VNSG 1330 |
Rachael Smith-Taylor | Syllabus | Vitae | |
Allisa Cornelius | Syllabus | Vitae | ||
Pediatrics VNSG 1334 |
Nicole Hays | Syllabus | Vitae | |
Intermediate Clinical Nursing VNSG 1361 |
Rosa Tejeda | Syllabus | Vitae | |
Miki Mitchell | Syllabus | Vitae | ||
Nursing in Health & Illness I VNSG 1500 |
Angie Lopez | Syllabus | Vitae | |
Applied Nursing Skills I VNSG 1502 |
Angie Lopez | Syllabus | Vitae | |
Nursing in Health/Illness II VNSG 1509 |
Rosa Tejeda | Syllabus | Vitae | |
Miki Mitchell | Syllabus | Vitae | ||
Welding | ||||
Course | Instructor | |||
Introduction to Layout and Fabrication WLDG 1417 |
James Burnett | Syllabus | Vitae | |
Garry Henry | Vitae | |||
Introduction to Gas Metal Arc Welding (GMAW) WLDG 1430 |
James Mosman | Syllabus | Vitae | |
Welding Fundamentals WLDG 1421 |
James Mosman | Syllabus | Vitae | |
James Burnett | Vitae | |||
Garry Henry | ||||
Introduction to Gas Tungsten Arc Welding (GTAW) WLDG 1434 |
James Mosman | Syllabus | Vitae | |
James Burnett | Vitae | |||
Syed Muhammad Naqvi | Vitae | |||
Introduction to Pipe Welding WLDG 1435 |
James Burnett | Syllabus | Vitae | |
Introduction to Metallurgy WLDG 1437 |
James Mosman | Syllabus | Vitae | |
Co-Op Education Welding Tech/Welder WLDG 2381 |
James Mosman | Syllabus | Vitae | |
Intermediate Pipe Welding WLDG 2406 |
James Burnett | Syllabus | Vitae | |
Garry Henry | Vitae | |||
Intermediate Welding Using Multi-Processes WLDG 2413 |
James Mosman | Syllabus | Vitae | |
Advanced Layout and Fabrication WLDG 2435 |
James Burnett | Syllabus | Vitae | |
Advanced Gas Tungsten Arc Welding (GTAW) WLDG 2451 |
James Burnett | Syllabus | Vitae | |
Syed Muhammad Naqvi | Vitae |